Dofinansowanie dla projektu InfraNoise | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-02-02

Dofinansowanie dla projektu InfraNoise

InfraNoise
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Politechniką Wrocławską, opracowują innowacyjny system pomiarowo-analityczny, by monitorować parametry ruchowe, techniczne i środowiskowe istotne dla zarządzania infrastrukturą kolejową.

Politechnika Gdańska (lider projektu), w konsorcjum z Politechniką Wrocławską, prowadzi projekt badawczy pn. „System precyzyjnego monitorowania oddziaływania ruchu kolejowego na środowisko z uwzględnieniem informacji o danych ruchowych, technicznych i środowiskowych”, w skrócie InfraNoise.

Wartość projektu: 4 491 340,00 zł.

Dofinansowanie z budżetu państwa: (50%): 2 245 670,00 zł.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu Brik II, prowadzonym wspólnie przez NCBR oraz PKP PLK S.A, który wspiera badania naukowe i prace rozwojowe w obszarze infrastruktury kolejowej. Kierownikiem projektu z ramienia Politechniki Gdańskiej jest dr hab. inż. Piotr Chrostowski z Katedry Inżynierii Transportowej WILiŚ, a głównym wykonawcą jest dr hab. Andrzej Wilk wraz z zespołem Katedry Inżynierii Elektrycznej Transportu WEiA.

Projekt InfraNoise dotyczy niezwykle istotnego problemu związanego z ochroną środowiska, a także hałasu i drgań w obszarach zurbanizowanych występujących w bezpośrednim sąsiedztwie infrastruktury kolejowej.

Opracowywany system będzie posiadał strukturę rozproszonej obszarowej sieci sensorowej, w obrębie której poszczególne węzły pomiarowe komunikują się z koordynatorem systemu, a rejestrowane dane o ruchu pociągów przetwarzane będą na potrzeby identyfikacji i oceny występujących oddziaływań. Szerokie spektrum czynników związanych z ruchem taboru kolejowego, a także charakterystyk dróg szynowych, wymaga od zespołu badawczego implementacji szeregu algorytmów umożliwiających skuteczne pozyskiwanie i przetwarzanie danych w informatycznej strukturze bazodanowej.

Zespół B+R Lidera to interdyscyplinarny zespół pracowników Wydziałów Inżynierii Lądowej i Środowiska (jednostka realizująca) oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.