Absolwenci WEiA zwycięzcami Konkursu o Nagrodę Siemensa 2021 | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-17

Absolwenci WEiA zwycięzcami Konkursu o Nagrodę Siemensa 2021

Uroczystość wręczenia nagrody
Absolwenci studiów inżynierskich z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej inż. Mateusz Breza i inż. Filip Grabowski zostali zwycięzcami tegorocznego Konkursu o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów w zakresie Elektrotechniki.

W dniu 15 listopada 2021 roku, w ramach Dnia Politechniki Warszawskiej, w trakcie posiedzenia Senatu PW zostały wręczone nagrody w Konkursie o Nagrodę Siemensa. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się Absolwenci z naszego Wydziału, którzy uzyskali Nagrodę I stopnia dla Absolwentów w zakresie Elektrotechniki (o wartości 10.000 złotych) za pracę inżynierską pt. Cyfrowy sterownik polowy przeznaczony do stacji DC.

Opiekunem nagrodzonej pracy dyplomowej jest dr inż. Andrzej Augusiak, prof. PG.

Nagrodzona praca dyplomowa polegała na zaprojektowaniu, zbudowaniu i uruchomieniu cyfrowego sterownika polowego przeznaczonego do obsługi pola DC w dużej rozdzielnicy elektroenergetycznej zlokalizowanej w Laboratorium LINTE^2. Sterownik polowy został zrealizowany w oparciu o programowalny sterownik logiczny WAGO PFC200, w wyniku czego powstał prototyp nowoczesnego i bardzo zaawansowanego urządzenia nazwanego SBC-DC (ang. Station Bay Controller for DC).

Sterownik SBC-DC spełnia wszystkie postawione wymagania, w tym m.in. dotyczące realizacji sterowań i wskazań pozycji łączników, odczytu pomiarów napięcia i prądu w obwodzie DC kinetycznego zasobnika energii, a także komunikacji z wykorzystaniem standardu IEC 61850. Po przejściu testów funkcjonalnych, sterownik został włączony do infrastruktury badawczej Laboratorium LINTE^2.

Spośród prac zgłoszonych z całej Polski, Jury nagrody wybrało najlepsze prace dyplomowe, które mają szansę na wdrożenie i praktyczne wykorzystanie. Na uwagę zasługuje fakt, że zwycięska praca inżynierska dyplomantów z Politechniki Gdańskiej wyprzedziła dwie prace dyplomowe magisterskie.

Oprócz nagrody dla Absolwentów, Siemens Polska przyznał Wydziałowi Elektrotechniki i Automatyki wyróżnienie w postaci nowoczesnego sprzętu swojej produkcji do wykorzystania w jednym z laboratoriów wydziałowych.

Wyniki Konkursu o Nagrodę Siemensa

143 wyświetleń