Wybrane projekty | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Wybrane projekty

Projekty finansowane ze środków zewnętrznych krajowych lub międzynarodowych:

• "Visegrad Fund’s Grant No. 22230200, Exchange of Reliability and Safety Experience in the V4 region (ERaSEV4)" - międzynarodowy projekt ERaSEV4 jest realizowany przez konsorcjum uczelni ze Słowacji (lider projektu), Czech, Węgier i Polski. Politechnika Gdańska jest jednym z partnerów tego konsorcjum. Celem projektu jest rozwijanie współpracy pomiędzy uczelniami z różnych krajów Europy.
  • "Application of MSS Reliability Analysis for Electrical Low-Voltage Systems (AMRA)" - projekt międzynarodowy finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu „Wspólne projekty badawcze pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką”. Realizacja w latach 2022-2023.
  • "Center of Excellence in Reliability and Safety Technologies at V4 Region (CERaST)” – projekt międzynarodowy: Grant No. 21830194 finansowany przez Visegrad Fund. Projekt realizowany w latach 2019-2020 we współpracy z: Institute of Information Technologies, Žilina, Słowacja (lider projektu); University of Žilina, Słowacja; VŠB Technical University of Ostrava, Czechy; University of Debrecen, Węgry.
  • "Real proven solutions to enable active demand and distributed generation flexible integration, through a fully controllable LOW Voltage and medium voltage distribution grid (UPGRID)" – grant europejski realizowany w latach 2015-2017 w ramach programu Horyzont 2020 przez: ENERGA-OPERATOR SA, Politechnika Gdańska, Instytut Elektroenergetyki, Atende SA oraz piętnastu innych partnerów z siedmiu różnych państw europejskich. W swoim założeniu grant ten dotyczył możliwości zrealizowania systemu zdalnego monitorowania i sterowania siecią niskiego i średniego napięcia.

Badania zlecone:

• Analiza zwarciowa i rozpływowa w instalacji wewnętrznej WN i SN w związku z budową rozdzielni 110 kV na terenie Orlen. Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Zbigniew Lubośny. Źródło finansowania: Energa Invest Sp. z o.o.
  • Analiza operacji łączeniowych z udziałem dławika 400 kV 100 Mvar pod kątem możliwości wystąpienia zjawiska ferrorezonansu i rezonansu na SE 400/110 kV Pelplin w ramach realizacji projektu „Rozbudowa stacji 400/110 kV Pelplin wraz z instalacją urządzeń do kompensacji mocy biernej". Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Zbigniew Lubośny. Źródło finansowania: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
  • Analiza możliwości pracy istniejących wyłączników 400 kV Q11 i Q13 typu 3AP2FI prod. Siemens oraz zamiennie wyłączników typu LTB420 prod. ABB w gałęzi 7 z dławikiem 400 kV 100 Mvar na SE 400/110 kV Pelplin w ramach realizacji projektu „Rozbudowa stacji 400/110 kV Pelplin wraz z instalacją urządzeń do kompensacji mocy biernej”. Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Zbigniew Lubośny. Źródło finansowania: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Biuro Katedry

pokój 302