Informacje ogólne
Katedra Elektroenergetyki składa się z trzech zespołów badawczych:
- Zespół Badawczy Elektrowni i Gospodarki Energetycznej (prof. Paweł Bućko),
- Zespół Badawczy Urządzeń Elektroenergetycznych (prof. Stanisław Czapp),
- Zespół Badawczy Systemów Elektroenergetycznych (prof. Jacek Klucznik).
W Zespole Badawczym Elektrowni i Gospodarki Energetycznej prowadzone są prace w zakresie planowania rozwoju źródeł mocy szczytowej i regulacyjno-interwencyjnej w systemie elektroenergetycznym oraz optymalizacji rozwoju zintegrowanych systemów energetycznych z udziałem nowoczesnych, w tym także odnawialnych źródeł energii. Opracowuje się zasady ekonomicznej eksploatacji elektrowni cieplnych, wodnych, wiatrowych oraz elektrociepłowni komunalnych i przemysłowych z uwzględnieniem wymogów środowiskowych. Rozwijane są również badania z zakresu metod oceny efektywności inwestowania w energetyce.
W Zespole Badawczym Urządzeń Elektroenergetycznych prowadzone są prace w zakresie ochrony przeciwporażeniowej, instalacji elektrycznych, zabezpieczeń różnicowych i wyłączników różnicowoprądowych pracujących w sieciach o rosnącym nasyceniu odbiorami nieliniowymi oraz odbiorami i źródłami energii przyłączonymi do sieci przez przekształtniki energoelektroniczne. Rozwijane są również badania z zakresu nowych metod ochrony instalacji elektrycznych oraz algorytmów pomiaru wielkości charakteryzujących te instalacje.
W Zespole Badawczym Systemów Elektroenergetycznych prowadzone są prace w zakresie analiz stanów pracy systemu elektroenergetycznego z uwzględnieniem procesów regulacyjnych, analiz stanów nieustalonych systemu elektroenergetycznego oraz automatyki i sterowania w elektroenergetyce. Rozwijane są prace nad udoskonalaniem modeli, metod i algorytmów sterowania układów automatyki, programów komputerowych oraz unowocześniany jest aparat teoretyczny (sieci neuronowe, zbiory rozmyte, algorytmy genetyczne).