Wodorowy VENTUS na WEiA | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-11

Wodorowy VENTUS na WEiA

VENTUS infografika
Miło nam poinformować, że jednym z projektów, które uzyskały dofinansowanie w pierwszej edycji programu VENTUS-HYDROGENII-REDIVIVUS w obszarze HYDROGENII jest projekt zgłoszony przez Wydział Elektrotechniki i Automatyki.

Kierownikiem projektu H2 Tech LAB - Laboratory of Hydrogen Technologies. Gdańsk Tech Hydrogen-based Energy Storage Testbed (Gdańsk Tech HEST), jest dr hab. inż. Robert Małkowski, prof. PG.

Głównym celem projektu jest budowa innowacyjnej instalacji wodorowej do celów B+R. Instalacja zostanie zintegrowana z innymi infrastrukturami B+R Politechniki Gdańskiej, w tym z infrastrukturą Laboratorium LINTE^2 oraz nowymi infrastrukturami rozwijanymi w ramach H2Tech LAB – Laboratory of Hydrogen Technologies:

  • Gdańsk Tech Scalable and efficient electrolysis stack prototype
  • Gdańsk Tech Hydrogen transport and storage in chemical compounds.

Oba wymienione projekty również uzyskały dofinansowanie z programu V-H-R.

Wytwarzany w instalacji wodór będzie produkowany przez przemysłowe elektrolizery zasilane odnawialną energią elektryczną, generowaną w elektrowni fotowoltaicznej w Laboratorium LINTE^2. Wodór będzie wykorzystywany przez inne moduły H2Tech LAB, a także przez klientów przemysłowych.

Ważną częścią projektu będzie również rozwój usług badawczych w zakresie testowania i diagnostyki wodorowych ogniw paliwowych.

Projekt doskonale wpisuje się w unijne i polskie strategie wodorowe, które przewidują, że odnawialny wodór odegra kluczową rolę w dekarbonizacji sektorów przemysłowych i energetycznych. Wyniki projektu stworzą także istotne wsparcie dla prac B+R w zakresie technologii wodorowych realizowanych w Gdańsk Tech.

246 wyświetleń