Nagroda „Dyplom Roku” Wydziału Elektrotechniki i Automatyki za rok 2015 | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2016-03-10

Nagroda „Dyplom Roku” Wydziału Elektrotechniki i Automatyki za rok 2015

Uroczystość wręczenia nagrody
W dniu 2 marca 2016 r. na uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej Rektor Politechniki Gdańskiej wręczył nagrodę „Dyplom Roku” Wydziału Elektrotechniki i Automatyki za rok 2015.

Nagrodę otrzymał ubiegłoroczny absolwent i aktualny doktorant Wydziału – mgr. inż. Piotr Czyż za pracę dyplomową magisterską Zastosowanie tranzystorów GaN w wysokosprawnych przekształtnikach DC/DC.

Autor nagrodzonej pracy magisterskiej opracował, wykonał i uruchomił innowacyjny przekształtnik energoelektroniczny typu DC/DC. Do budowy urządzenia dyplomant wykorzystał tranzystory zbudowane z nowego półprzewodnika – azotku galu (Gallinum Nitride - GaN). Jest to pierwsza praca na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki zrealizowana z wykorzystaniem tej technologii.

Przeprowadzone w ramach pracy dyplomowej badania laboratoryjne potwierdziły, że zastosowane tranzystory GaN charakteryzują się niskimi stratami komutacyjnymi, dzięki czemu mogą być stosowane w wysokosprawnych przekształtnikach energoelektronicznych o dużej gęstości mocy.

Nagrodzona praca dyplomowa została wykonana w Katedrze Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych pod opieką dr inż. Artura Cichowskiego.