Przedstawiciele firmy Northvolt w Laboratorium LINTE^2 | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-09

Przedstawiciele firmy Northvolt w Laboratorium LINTE^2

przedstawiciele Northvolt oraz PG przy stole konferencyjnym w laboratorium LINTE^2
W dniu 5 listopada 2021 r. w laboratorium LINTE^2 odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy Northvolt i Politechniki Gdańskiej. Politechnikę Gdańską reprezentowali m.in. prorektor prof. dr hab. inż. Janusz Nieznański, dziekan Wydziału Chemicznego prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki dr hab. inż. Mirosław Wołoszyn, dyrektor Centrum Materiałów Przyszłości prof. dr hab. inż. Piotr Jasiński oraz przedstawiciele Wydziału Zarządzania i Ekonomii, Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej i Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. 

Firma Northvolt została założona przez Petera Carlssona, byłego wiceprezesa Tesla Motors, jako SGF Energy w 2015 r. W 2017 r. zmieniła nazwę na Northvolt. Jej głównym celem jest zaopatrywanie przemysłu motoryzacyjnego w akumulatory do pojazdów elektrycznych. W 2019 r. firmy takie jak BMW, Volkswagen, Goldman Sachs i Folksam zadeklarowały chęć zainwestowania w Northvolt. Łącznie ich inwestycje w firmę wyniosły miliard dolarów.

Zakład Northvolt w Gdańsku działa od 2018 r. w wynajętej hali Panattoni (ul. Elbląska 130). Zajmuje się produkcją modułów bateryjnych do magazynów energii i aplikacji przemysłowych. Fabryka działa w ramach partnerstwa pomiędzy Northvolt oraz South Bay Solutions, firmą specjalizującą się w produkcji baterii. Firma zatrudnia ok. 100 pracowników, w tym absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Spotkanie w laboratorium LINTE^2 poświęcone było na zdefiniowaniu obszarów współpracy związanej z praktykami i stażami dla pracowników i studentów oraz współpracy badawczo-naukowej i badawczo-rozwojowej pomiędzy Politechniką Gdańską i firmą Northvolt.

118 wyświetleń