Jak to było na początku

Początki APE, czyli Konferencji Naukowej Aktualne Problemy w Elektroenergetyce sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo konferencja była organizowana przez Instytut Elektroenergetyki i Sterowania Układów pod czujnym okiem prof. Antoniego Boguckiego z Politechniki Śląskiej. Tematyka pierwszych konferencji obejmowała problemy automatyki w energetyce. Od roku 1993 rozszerzono problematykę o szeroko pojęte zagadnienia elektroenergetyki. Organizatorzy zapraszali uczestników do Gliwic oraz Kozubnika.

Rok 1995 przyniósł kolejne zmiany, konferencja została przeniesiona na Północ Polski do Juraty pod organizację ówczesnej Katedry Systemów Elektroenergetycznych Politechniki Gdańskiej z prof. Zbigniewem Szczerbą na czele. Konferencji nadano formę „polskiego CIGRE” poprzez wprowadzenie sekcji tematycznych, które to odbywały się równolegle i umożliwiały podjęcie liczniejszych zagadnień. Rok 2005 wprowadził referaty plenarne do dotychczasowej formy.

W wyniku zmian strukturalnych i połączenia dwóch katedr powstała Katedra Elektroenergetyki Politechniki Gdańskiej, która miała przyjemność świętować wraz z Państwem Jubileusz XV Międzynarodowej Konferencji Aktualne Problemy w Elektroenergetyce APE’11 oraz 40 lat istnienia APE.

Pionierzy APE

Wielokrotnie we wstępach do materiałów konferencyjnych APE można było spotkać się z nazwiskiem śp. prof. dr hab. inż. Antoniego Boguckiego. Profesor był  inicjatorem i organizatorem pierwszych konferencji APE. Przez wiele lat pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów Politechniki Śląskiej, jak również prodziekana ds. nauki oraz prorektora ds. nauki.

Profesor Roman Janiczek kontynuował dzieło organizacyjne swojego poprzednika. Przejął również obowiązki dyrektora Instytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów Politechniki Śląskiej. Przekonany o konieczności weryfikacji wiedzy w praktycznym zastosowaniu pracował m.in. jako specjalista w Elektrowni Rybnik, jako dyrektor Biura Rozwoju w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S.A. w Warszawie oraz w EPC S.A. w Warszawie.

Prof. dr hab. inż. Wilibald Winkler należał do twórców konferencji APE. Zawsze gorąco wspierał to przedsięwzięcie. Jako aktywny działacz i człowiek nauki piastował m.in. stanowisko  wojewody śląskiego,  wice - ministra edukacji i rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

APE na PG

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Szczerba to  inicjator pomorskiego APE. Przez wiele lat przewodniczący komitetu naukowego, przewodniczący sekcji, recenzent jak również prelegent oraz autor wielu prezentowanych artykułów. Profesor Szczerba przekształcił konferencję w „polskie CIGRE” i to m.in. za jego zasługą konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Pan Ryszard Pochyluk to wieloletni pracownik Katedry Elektroenergetyki, który od VII do XIV konferencji APE prowadził komitet organizacyjny od strony logistycznej. To niesamowity inżynier o ogromnym zaangażowaniu w problemy współczesnej elektroenergetyki.

Profesor Ryszard Zajczyk to wieloletni kierownik Katedry Elektroenergetyki Politechniki Gdańskiej, autor, recenzent oraz prelegent jak i przewodniczący sekcji konferencji APE. Aktualnie profesor jest przewodniczącym komitetu naukowego.

Współczesne APE

Od 1995 roku konferencja odbywała się na Półwyspie Helskim, w turystycznej miejscowości Jurata. Konferencja Naukowa Aktualne Problemy w Elektroenergetyce była jedną z pierwszych, które odbywały się w tym nadmorskim kurorcie. Dzięki takiej lokalizacji uczestnicy konferencji maja okazje korzystać z uroków polskiego morza. Od 2015 roku konferencja odbywała się w Jastrzębiej Górze - równie pięknej miejscowości turystycznej. Kilkudniowy pobyt umożliwia poznanie atmosfery tego niezwykłego miejsca w połączeniu z gościnnością oraz znakomitą kuchnią świetnych hoteli, gdzie zakwaterowani są uczestnicy konferencji APE.

Obrady konferencji odbywają się w sekcjach i podsekcjach tematycznych zgodnie z założonym porządkiem obrad. Prelegenci prezentują swoje artykuły w formie wystąpienia plenarnego bądź posteru. Każdą podsekcję prowadzi przewodniczący. Wymianie wiedzy i doświadczeń sprzyjają przerwy kawowe oraz spotkania towarzyskie. Tradycją jest także uroczysta kolacja oraz występy artystyczne. Nad merytorycznym poziomem konferencji czuwa komitet naukowy. Pomocną dłonią w trakcie całej konferencji jest niezastąpiony sekretariat.

Komitet organizacyjny

Konferencja Naukowa "Aktualne Problemy w Elektroenergetyce" to inicjatywa, której początki sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo konferencja była organizowana przez Instytut Elektroenergetyki i Sterowania Układów Politechniki Śląskiej.

W latach 1995-2019 przy organizacji Konferencji brało udział wielu pracowników:

Zbigniew Szczerba, Ryszard Pochyluk, Ryszard Zajczyk, Andrzej Siodelski, Lesław Olbrycht, Jerzy Gorzkowski, Artur Grzenkowicz, Michał Wrycza, Jan Kotlewski, Halina Kwiatkowska, Mariola Lubińska, Zbigniew Lubośny, Jacek Klucznik, Anna Jadachowska-Nieczaj, Robert Małkowski, Krzysztof Dobrzyński, Robert Kowalak, Michał Gorzkowski, Stanisław Czapp, Agnieszka Kaczmarek-Kacprzak, Marcin Jaskólski, Izabela Prażuch, Artur Zbroński, Małgorzata Pasieczna, Tomasz Minkiewicz, Alicja Lenarczyk, Wiktoria Stahl.

Komitet naukowy

Wielcy ludzie nauki i przemysłu, których wiedza i doświadczenie współtworzyły i współtworzą  APE:

Andruszkiewicz Jerzy, Bacha Seddik, Białek Janusz, Bizik Juraj, Bogucki Antoni, Bujko Jan, Cegielski Marian, Domagała Krzysztof, Dudzik Jerzy, Frydrykowski Ryszard, Ganim Aleksander, Golub Irina I., Grenoble Joseph Fourier, Haudschin Edmund, Janiczek Roman, Kacejko Piotr, Kamrat Waldemar, Karpeta Česlav, Kasprzyk Stefania, Kulczycki Jerzy, Kłos Andrzej, Kowalski Zbigniew, Kremens Zdzisław, Kuczkowski Roman, Kujszczyk Szczęsny, Lipko Krzysztof, Lorenc Józef, Lubośny Zbigniew, Machowski Jan, Madajewski Krzysztof, Majchrzak Henryk, Malik Om, Malko Jacek, Marecki Jacek, Milanowic Jovica, Mitkowski Eugeniusz, Nowak Leszek, Paska Józef, Paszek Stefan, Pawlik Maciej, Pitrone Nicola, Popczyk Jan, Rosołowski Eugeniusz, Różycki Artur, Skomudek Waldemar, Sobierajski Marian, Sowa Paweł, Stade Dietrich, Strojev Vladimir A., Styczyński Zbigniew, Szczerba Zbigniew, Tuma Jiri, Vesely Vojtech, Wańkowicz Jacek, Wilczyński Artur, Winkler Wilibald, Wiszniewski Andrzej, Zajczyk Ryszard, Zhezhelenko Igor, Żmuda Kurt.

Sekretarze naukowi

Pierwszy sekretarz naukowy APE z Politechniki Gdańskiej – Lesław Olbrycht miał w zwyczaju przeczytać każdy artykuł, strona po stronie, zweryfikować poprawność formy i dopiero wówczas tak przygotowany materiał z nadchodzących prac tworzył materiały drukowane przekazywane uczestnikom konferencji. Drugim sekretarzem naukowym został Jacek Klucznik. Sekretarz wraz z przewodniczącym komitetu naukowego ustalali podział i zakres poszczególnych sekcji oraz podsekcji. Ponadto sekretarz jest odpowiedzialny za ułożenie programu konferencji oraz obrad. W latach 2015, 2017 i 2023 sekretarzem naukowym był Marcin Jaskólski, natomiast podczas Konferencji APE'19 i APE'25 po raz kolejny został nim Jacek Klucznik.