Wizyta prof. Atif Iqbal z Qatar University w ramach programu EINSTEINUM | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2024-07-08

Wizyta prof. Atif Iqbal z Qatar University w ramach programu EINSTEINUM

Atif Iqbal
W dniach 25 czerwca – 3 lipca 2024 r. na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki gościł prof. Atif Iqbal z Qatar University w Katarze.
Wizyta odbyła się ramach programu IDUB EINSTEINUM Short-Term Incoming Visits.
Prof. Atif Iqbal (Fellow IEEE), ukończył studia inżynierskie i magisterskie w Indiach na Aligarh Muslim University. W 2006 roku obronił pracę doktorską na Liverpool John Moores University w Wielkiej Brytanii w w roku 2019 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika na Politechnice Gdańskiej. Początkowo pracował na Aligarh Muslim University w Indiach, następnie na Texas A&M University at Qatar w Katarze a obecnie pracuje na Qatar Universiity w Katarze jako Full Professor. Prowadzi bardzo aktywną działalność publikacyjną (ponad 500 prac naukowych) i projektową (kilka wysokobudżetowych projektów). Jego prace naukowe są szeroko cytowane (WoS h=32, liczba cytowań=3817; Scopus h=31, liczba cytowań=3784 na dzień 03.04.2024). Jest wiceprzewodniczącym IEEE Qatar Section, redaktorem (Associate Editor) w czasopiśmie IEEE Transaction on Industrial Electronics oraz redaktorem (Senior Editor) w czasopiśmie IEEE Access. Wypromował 21 doktorów.
Podczas wizyty prof. Atif Iqbal spotkał się z zespołem badawczym Katedry Automatyki Napędu Elektrycznego i Konwersji Energii KANEiKE i zapoznał się z aktualnie prowadzonymi pracami naukowymi w zakresie układów napędowych z wielofazowymi silnikami elektrycznymi oraz wielopoziomowych i wielofazowych przekształtników energoelektronicznych.
Podczas wizyty Prof. Atif Iqbal został zaproszony do wystąpienia na LVI Międzynarodowym Sympozjum Maszyn Elektrycznych SME 2024, organizowanym przez Wydział Elektrotechniki i Automatyki. Na sympozjum zaprezentował temat "Stator Winding Design for Variable Pole Machine-Pole Phase Modulation Technique. Zapoznał się z wybranymi pracami doktorskimi realizowanymi na WEiA, uczestnicząc w seminarium Katedry Automatyki Napędu Elektrycznego i Konwersji Energii.
Prof. Atif Iqbal uczestniczył również w międzywydziałowym (WETiI i WEIA) seminarium doktoranckim "2024 WETiI and WEiA Workshop for PhD Students and Young Researchers", gdzie w sesji plenarnej przedstawił, szczególnie interesujący dla doktorantów, temat "How to publish research articles in IEEE". Na tym seminarium przewodniczył też jednej z sesji cyklu "Medical A.I. and Neural Networks".