Uroczystość jubileuszu 50-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. inż. Jerzego Skubisa | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-12

Uroczystość jubileuszu 50-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. inż. Jerzego Skubisa

Skubis
fot. Politechnika Opolska
W dniu 5 czerwca br. dr. hab. inż. Marcin Śliwiński, Prodziekan ds. organizacji studiów, uczestniczył w uroczystości jubileuszu 50-lecia pracy naukowej prof. dr hab. inż. Jerzego Skubisa.
Prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis, były rektor Politechniki Opolskiej, pracownik Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki badania naukowe prowadzi w obszarze elektrotechniki w specjalności technika wysokich napięć. Szczegółowym obszarem zainteresowań naukowych profesora jest nowoczesna diagnostyka wysokonapięciowych układów izolacyjnych, różnych urządzeń elektroenergetycznych.
Prof. Skubis jest pomysłodawcą i współtwórcą powstania Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Szczególną aktywność i skuteczność wykazywał w pozyskiwaniu i realizacji środków unijnych na projekty inwestycyjne, badawcze i szkoleniowe realizowane w politechnice. Doprowadził do rozpoczęcia budowy II kampusu Politechniki Opolskiej, przy ul. Prószkowskiej 76, w którym znajduje się Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii wraz z kompleksem sportowym, budynek rektoratu, Centrum Językowe. Dzięki niemu powstało także szereg nowych, uczelnianych obiektów w innych lokalizacjach Opola jak m.in.: „Łącznik”, budynki Wydziału Budownictwa, akademik i hala sportowa przy ul. Małopolskiej. Za jego rektorskiej kadencji rozpoczął działalność Akademicki Chór Politechniki Opolskiej, Orkiestra Politechniki Opolskiej oraz jedyne na świecie Muzeum Lamp Rentgenowskich.
 
Zapytany o swój największy sukces w dorobku naukowym, prof. Jerzy Skubis odpowiada: Na podkreślenie zasługuje utworzenie szkoły naukowej. W katedrze pracuje obecnie 15 profesorów i doktorów habilitowanych, sześciu innych poszło do innych katedr lub na inne uczelnie. Do tego kilkudziesięciu doktorów, którzy pracują zawodowo w elektroenergetyce.
 
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich z całego kraju, m.in. z Gdańska, Szczecina, Poznania, Wrocławia, Gliwic, Krakowa, Rzeszowa.
 
70 wyświetleń