Dofinansowanie w programie Europium | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-12

Dofinansowanie w programie Europium

Europium
Dr hab. inż Arkadiusz Lewicki oraz dr hab. inż. Marcin Morawiec otrzymali dofinansowanie projektów dot. przeprowadzenia badań i zacieśnienia współpracy z Uniwersytetem Texas A&M w Katarze.

Projekty złożone zostały w ramach programu EUROPIUM SHORT-TERM OUTGOING VISITS, finansowanego przez Politechnikę Gdańską, który stanowi element realizacji zadań programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza w zakresie podniesienia poziomu jakości działalności naukowej uczelni w ramach działania IV.2. (System wspierania mobilności naukowców i rozwiązań work-life balance). Obaj wnioskodawcy są pracownikami Katedry Automatyki Napędu Elektrycznego i Konwersji Energii.

Wydział Elektrotechniki i Automatyki współpracuje z zespołem naukowym prof. Haitham Abu-Rub z Texas A&M University at Qatar (TAMUQ) od 2009 roku. W 2012 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy PG a TAMUQ. Celem zawartej umowy była promocja współpracy pomiędzy oboma uczelniami wspierająca wspólne programy i projekty badawcze.

Uczelnie współpracują w zakresie m.in.:

  • wymiany pracowników w celu prowadzenia wspólnych badań, wykładów i seminariów oraz innych form współpracy akademickiej,
  • Wymiana studentów w celu odbywania przez nich studiów oraz wykonywania prac badawczych,
  • Organizowanie wspólnych konferencji i seminariów.

Od czasu rozpoczęcia współpracy odbyło się kilkanaście krótkoterminowych wyjazdów pracowników WEiA oraz wizyt naukowców z Kataru. W 2019 roku prof. Atif Iqbal z Qatar University uzyskał w 2019 roku stopień dr. hab. na Wydziale EiA. Podczas współpracy  uczelni powstało ponad 20 wspólnych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach i konferencjach oraz monografie.

Texas A@M Universyty at Qatar jest filią uczelni amerykańskiej. Posiada dobrze wyposażone laboratoria, m.in. z energoelektroniki i napędów elektrycznych, w których to obszarach prowadzą działalność obaj wyjeżdżający pracownicy WEiA.

Głównymi zainteresowaniami badawczymi dr. hab. inż. A. Lewickiego są:

- falowniki wielopoziomowe i wielofazowe,
- przekształtniki DC/DC wielowejściowe i wielowyjściowe,
- algorytmy modulacji i balansowania napięć,
- systemy smartgrid,
- sterowanie maszynami elektrycznymi zasilanymi przekształtnikowo, w tym estymacja zmiennych stanu, prędkości kątowej wirnika oraz położenia wirnika.

Głównymi zainteresowaniami badawczymi dr. hab. inż. M. Morawca są:

- sterowanie maszynami elektrycznymi zasilanymi przekształtnikowo,
- estymacja zmiennych stanu, prędkości kątowej wirnika oraz położenia wirnika,
- diagnostyka maszyn elektrycznych,
- systemy energoelektroniczne,
- inteligentne sieci smart grid,
- elektromobilność.

192 wyświetleń