Kurs „Bezpieczeństwo Funkcjonalne Ib” na WEiA | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-11-28

Kurs „Bezpieczeństwo Funkcjonalne Ib” na WEiA

W dniach 23-24.11.2023 r. w Laboratorium LINTE^2 odbyła się 24. edycja kursu specjalistycznego „Bezpieczeństwo Funkcjonalne Ib”, realizowanego we współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego, Politechniką Warszawską oraz Polskim Towarzystwem Bezpieczeństwa i Niezawodności.

Kurs jest organizowany w ramach Programu Certyfikacji UDT-CERT Osób Odpowiedzialnych za Bezpieczeństwo Funkcjonalne w polskim przemyśle,  który został opracowany i wdrożony wspólnie z Urządem Dozoru Technicznego (UDT) w Warszawie https://www.udt.gov.pl/certyfikacja-osob/bezpieczenstwo-funkcjonalne

UDT-CERT prowadzi certyfikację w stopniu I-ogólnym skierowanym do specjalistów z obszaru automatyki procesowej oraz energetyki,  dla których niezbędne jest całościowe zrozumienie działań w cyklu życia bezpieczeństwa funkcjonalnego i procesowego na poziomie wykonawczym. Certyfikacja I stopnia (ogólna) jest przeznaczona dla osób z kadry menedżerskiej oraz technicznej, zajmujących się projektowaniem, eksploatacją systemów i urządzeń automatyki BPCS, DCS oraz ESD, w tym przyrządowych systemów bezpieczeństwa SIS.

Menedżerowie, kadra inżynierska oraz osoby biorące udział w kursie odpowiedzialne są w swoich przedsiębiorstwach i firmach za nadzór nad rozwiązaniami organizacyjnymi i technicznymi bezpieczeństwa funkcjonalnego, procesowego oraz automatyki przemysłowej.

W 24. edycji kursu przeprowadzonej przez pracowników Wydziału oraz ekspertów z przemysłu uczestniczyło 22 przedstawicieli wiodących firm projektowych oraz produkcyjnych z obszaru automatyki i przemysłu procesowego tj.:

• ABB Sp. z o.o.
  • APLISENS S.A.
  • ControlTec Sp. z o.o.
  • KTI Poland S.A.
  • Rafineria Gdańska Sp. z o.o.
  • VIGRAN Sp. z o.o.
  • Weyer Polska Sp. z o.o.