Kolekcja medali dr. hab. inż. Dariusza Świsulskiego dla Muzeum Łączności w Gdańsku | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-10-19

D. Świsulski
Dr hab. inż Dariusz Świsulski, prof. uczelni, będący absolwentem gdańskiego Zespołu Szkół Łączności, przekazał Muzeum Łączności w Gdańsku wyjątkową kolekcję gromadzonych przez siebie medali związanych z Gdańskiem. Prezentacja medali okolicznościowych miała miejsce w dniu 5 października br.
„Chciałbym się swoją kolekcją dzielić. Będę zadowolony, jeśli te eksponaty będą mogły oglądać inne osoby, dlatego zdecydowałem się na przekazanie medali do Muzeum Łączności. W pierwszej turze przekazałem ponad 400 medali tematycznie związanych z Gdańskiem. Te medale przedstawiają wydarzenia związane z Gdańskiem lub jubileuszem miasta, ale również różnego rodzaju miejsca, zakłady pracy, stocznie, porty, szkoły, szpitale, kościoły” - mówił D. Świsulski podczas prezentacji. - „Wszystkie prezentowane medale będą miały opisy w Internecie. Każdy z medali będzie przedstawiony na dobrej jakości fotografiach, będą również opisy zawierające okoliczności wydania danego medalu, informacje o autorze medalu, odwołanie do literatury, gdzie medal był opisywany. Każdy zainteresowany będzie mógł zajrzeć na stronę. Będzie również wyszukiwarka, więc wg podanych słów kluczowych np. nazwiska rzeźbiarza, będzie można takie medale wyszukiwać”.
Dla uczniów ZSŁ w Gdańsku możliwość zapoznania się z przekazaną kolekcją to przede wszystkim szansa na poznanie najnowszej historii Gdańska. Kolekcja ta pozwoli uczniom poznawać historię z innej strony – poprzez postacie, wydarzenia, obiekty uwiecznione na medalach.

Fot. Małgorzata Gizińska