Zmarł Śp. prof. Stanisław Bolkowski | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-07-20

Zmarł Śp. prof. Stanisław Bolkowski

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 14 lipca 2023 roku zmarł w wieku 92 lat prof. dr inż. Stanisław Bolkowski, emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej.

Profesor Stanisław Bolkowski był związany z uczelnią od 1950 roku, był Dziekanem Wydziału Elektrycznego w latach 1987 – 1993, Prorektorem ds. Dydaktyki w kadencji 1996-1999, Prorektorem  ds. Nauki w kadencji 1999-2002 Politechniki Warszawskiej, cenionym naukowcem, zasłużonym nauczycielem akademickim Wydziału Elektrycznego, wychowawcą wielu pokoleń elektryków, doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej.

Sprawował szereg innych odpowiedzialnych funkcji w Politechnice Warszawskiej w tym: Przewodniczącego Senackiej Komisji ds. Kształcenia, zastępcy Dyrektora Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i Miernictwa Elektrycznego, Kierownika Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej, czy Prodziekana Wydziału Elektrycznego, czym przyczynił się do dynamicznego rozwoju kadry nie tylko na rodzimym Wydziale. Był jednym
z inicjatorów zjazdów dziekanów wydziałów elektrycznych w Polsce, które są kontynuowane do dziś.

Jego bogaty dorobek naukowy dotyczy zagadnień z zakresu teorii obwodów elektrycznych i teorii pola elektromagnetycznego. Autor ponad stu prac naukowych, a także kilkunastu podręczników akademickich. Przez cały okres działalności zawodowej był bardzo aktywny w działalności naukowej i społecznej poza uczelnią. Od 1987 r. do 2019 r. był członkiem Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk, pełnił także funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Komitetu. Przewodniczył Radom Programowym dwóch konferencji: Seminarium Podstaw Elektrotechniki
i Teorii Obwodów (SPETO) oraz Zastosowanie Komputerów w Elektrotechnice (ZKwE).

Od 1955 roku prof. Stanisław Bolkowski był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, a od 2002 Członkiem Honorowym Stowarzyszenia. W latach 1998 – 2006 pełnił funkcję Prezesa SEP, a w kadencji 1994 – 1998 jego Wiceprezesa.

Wyrazem uznania Jego dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego oraz zasług dla rozwoju Elektrotechniki, Politechnika Śląska nadała w 2009 r. prof. Stanisławowi Bolkowskiemu godność Doktora Honoris Causa. Został także odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Rodzinie i bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają: Dziekan, Rada Wydziału oraz pracownicy Wydziału Elektrotechniki
i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 25 lipca 2023 roku o godzinie 14:30 na Cmentarzu Komunalnym Południowym w Antoninowie, (Antoninów 40, 05-504 Antoninów).