Zmarł Śp. Marek Bartosik | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-07-14

Zmarł Śp. Marek Bartosik

Z głębokim żalem informujemy, że dnia 10 lipca 2023 r. zmarł dr hab. inż. Marek Bartosik, emerytowany profesor Politechniki Łódzkiej.
Profesor Marek Bartosik był wybitnym specjalistą z zakresu aparatów elektrycznych, w tym zagadnień teorii i techniki łączenia obwodów elektroenergetycznych, zwłaszcza trakcyjnych, prądu stałego i przemiennego w powietrzu i w próżni, a także z teorii plazmy łukowej w silnych polach magnetycznych. Był autorem wielu unikalnych rozwiązań aparatów elektrycznych, które zostały wdrożone do praktyki przemysłowej w kraju i za granicą, uzyskując wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych wystawach i konkursach.
Przez wiele lat organizował i prowadził międzynarodową konferencję „Switching arc Phenomena”, w której aktywnie uczestniczyli pracownicy naszego wydziału. Aktywnie współpracował z zespołami prof. Tadeusza Lipskiego i prof. Jacka Żyborskiego. Recenzował prace projekty i prace kwalifikacyjne pracowników wydziału.
W latach 1989 – 1991 był posłem na Sejm, członkiem Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego. W latach 2002 – 2006 był Sekretarzem Stanu w Urzędzie Komitetu Badań Naukowych oraz późniejszym Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, a następnie Edukacji i Nauki. Był wielokrotnie odznaczany i nagradzany.
Rodzinie i bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają: Dziekan, Rada Wydziału oraz pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.