Szkolenie w firmie DEHN w Niemczech | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-04-27

Szkolenie w firmie DEHN w Niemczech

W dniach 18-20.04.2023 r. w ramach programu Erasmus przedstawiciele wydziału wraz z  członkami SEP o/Gdańsk, w tym członkami Komitetu Ochrony Odgromowej SEP, wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym w siedzibie firmy DEHN w mieście Neumarkt w Niemczech.

Tematyka szkolenia dotyczyła ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej obiektów budowlanych, rozszerzonej o zagadnienia występujące w systemach kolejowych DB w Niemczech, stacjach ładowania pojazdów, magazynach energii oraz stacjach pozyskiwania wodoru. Obecność przedstawicieli środowiska naukowego oraz praktyków umożliwiła prowadzenie  interesujących dyskusji, a także określenie kierunków działania środowisk, zajmujących się tematyką ochrony odgromowej w Polsce, zarówno    w stowarzyszeniu jak i na uczelni. Spotkanie dało również pole do omówienia możliwości podjęcia wspólnych inicjatyw w zakresie ochrony odgromowej w szeroko pojętej branży kolejowej.

Przedstawiciele firmy DEHN zaprezentowali najnowsze oprogramowanie do projektowania instalacji odgromowych w technologii BIM oraz potencjał firmy w zakresie obliczeniowych symulacji zjawisk zachodzących w instalacjach odgromowych i uziemieniach w czasie wyładowań atmosferycznych. Również w tym zakresie wymieniono się doświadczeniami z przedstawicielami wydziału,  a także podjęto rozmowy na temat ewentualnej współpracy naukowo-badawczej.