Zmarł Śp. Franciszek Milkiewicz | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-10

Zmarł Śp. Franciszek Milkiewicz

Śp. prof. Franciszek Milkiewicz
Z głębokim żalem informujemy, że 8 marca 2023 r. zmarł prof. dr hab. inż. Franciszek Milkiewicz. W naszej pamięci pozostanie jako wybitny naukowiec, jeden z pionierów i twórców szkoły automatyki w Polsce, prodziekan ds. nauki oraz kierownik Katedry Automatyki na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Profesor Franciszek Milkiewicz urodził się 3 października 1929 roku w Wilnie. Swoją karierę od samego początku związał z Politechniką Gdańską. Pracę doktorską obronił w roku 1962, a jej promotorem był prof. dr inż. Kazimierz Kopecki. Stopień doktora habilitowanego profesor uzyskał w roku 1969 za pracę pt. Problemy optymalizacji systemów produkcyjnych na przykładzie kombinatu rafineryjnego. W roku 1980 uzyskał tytuł profesora.

Profesor Milkiewicz był autorem wielohoryzontowo-wielopoziomowej metody sterowania, wykorzystywanej w wielu opracowaniach dotyczących głównie sterowania systemami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi. Zaproponowana metoda wykorzystywana jest w rozwiązywaniu dynamicznych problemów sterowania wielkimi systemami chemicznymi i petrochemicznymi.

Profesor był inicjatorem i organizatorem kierunku studiów: automatyka i robotyka na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. 

Profesor Milkiewicz pełnił wiele zaszczytnych funkcji na Wydziale Elektrycznym, a później Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Od roku 1969 do 1973 pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych Instytutu Elektroenergetyki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. W latach 1973-1975 był prodziekanem ds. naukowych Wydziału Elektrycznego. Od roku 1974 do 1991, profesor Milkiewicz pełnił funkcję Kierownika Zakładu Automatyki, Instytutu Elektroenergetyki i Automatyki Politechniki Gdańskiej a w latach 1991 – 2000 był kierownikiem Katedry Automatyki.

Za swoje osiągnięcia, Profesor Milkiewicz został w 1989 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a w 1974 roku Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Radę Państwa. W roku 1995 Profesor otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej za działalność dydaktyczną. Od 1978 do 1980 roku, Profesor Franciszek Milkiewicz był członkiem Komitetu Automatyki i Cybernetyki Technicznej Polskiej Akademii Nauk, a od roku 1987 był członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Franciszek Milkiewicz był wybitnym naukowcem, dydaktykiem i organizatorem, wychował liczne grono inżynierów i magistrów automatyków i elektryków. Profesor mógł również poszczycić się wypromowaniem wielu doktorów.

Prywatnie, Profesor Milkiewicz interesował się żeglarstwem, kajakarstwem, nartami i podróżami.

Rodzinie i bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają: Dziekan, Rada Wydziału, pracownicy oraz szerokie grono Jego wychowanków – absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 14 marca 2023 r. o godzinie 12.00 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

402 wyświetleń