Zmarł Śp. Jerzy Hryńczuk | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-02-20

Zmarł Śp. Jerzy Hryńczuk

Jerzy Hryńczuk
Z głębokim żalem informujemy, że 15 lutego 2023 r. zmarł prof. dr hab. inż. Jerzy Hryńczuk. W naszej pamięci pozostanie jako wybitny naukowiec, znakomity wykładowca akademicki, prodziekan Wydziału Elektrycznego oraz wieloletni kierownik Katedry Elektrotechniki Teoretycznej.

Obok działalności dydaktycznej główną dziedziną zainteresowań badawczych profesora była elektrodynamika, fizyka plazmy, fizyka wysokich gęstości energii, pola sprzężone, czy analiza wymiarowa i teoria podobieństwa. Był autorem oryginalnej metody opisu pola elektromagnetycznego alternatywnej dla klasycznego modelu Maxwella. Wychowawca wielu pokoleń inżynierów elektryków. Człowiek oddany i życzliwy dla swoich współpracowników i studentów. Wielki pasjonat odkrywania i przekazywania wiedzy. Profesor Hryńczuk wypromował ośmiu doktorów, z których większość uzyskała tytuły naukowe profesora. Utworzył również szkołę naukową z elektrotechniki teoretycznej. Dorobek publikacyjny profesora obejmuje ponad 100 artykułów i referatów, zaś dewizą była nie ilość a jakość publikacji.

Za swoją działalność naukową i dydaktyczną został nagrodzony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jego dorobek naukowy i dydaktyczny był wyróżniany wielokrotnie nagrodami Rektora Politechniki Gdańskiej. Po odejściu na emeryturę nadano mu zaszczytny tytuł Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.

Rodzinie i bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają: Dziekan, Rada Wydziału, pracownicy oraz szerokie grono Jego wychowanków – absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 28 lutego 2023 r. o godzinie 11.30 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.