Spotkanie z wnukiem prof. Leona Staniewicza | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-02-09

Spotkanie z wnukiem prof. Leona Staniewicza

Przekazanie cennych pamiątek należących do prof. Staniewicza
W dniu 06.02.2023 r. odbyło się spotkanie z wnukiem prof. Leona Staniewicza, jednego z Pionierów Politechniki Gdańskiej.

Podczas spotkania prof. Ryszard Roskosz przedstawił prezentację dotyczącą prof. Leona Staniewicza, który jako pierwszy Polak w 1915 r. po zdaniu odpowiednich egzaminów i publicznej obronie rozprawy "O nagrzewaniu się przewodników elektrycznych" otrzymał w Instytucie Elektrotechnicznym w Petersburgu stopień naukowy doktora elektrotechniki oraz tytuł adiunkta. Prof. Staniewicz, przebywając w Gdańsku od 28.08.1945 r., współorganizował Wydział  Elektryczny Politechniki Gdańskiej oraz Oddział Pomorski Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, był autorem wielu artykułów, recenzji i skryptów. Zmarł 22.01.1951 r. w Warszawie, gdzie został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Wnuk prof. Staniewicza, Leon Staniewicz, podczas spotkania przekazał wydziałowi niezwykle cenne pamiątki, należące do dziadka, w tym książki oraz materiały naukowe. Zebrani na spotkaniu byli dziekani wydziału, władze oraz pracownicy podjęli dyskusję obejmującą wspomnienia o prof. Staniewiczu oraz jego uczniach. Przypomniano, iż wszechstronna działalność profesora cieszyła się zawsze wielkim uznaniem i szacunkiem współpracowników, studentów oraz członków rodziny.