Laureaci konkursu o Nagrodę im. Prof. Romualda Szczęsnego (edycja 2022) | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2023-01-25

Laureaci konkursu o Nagrodę im. Prof. Romualda Szczęsnego (edycja 2022)

wręczenie nagrody
W dniu 8 czerwca 2022 roku odbyła się XXI edycja konkursu o Nagrodę imienia profesora Romualda Szczęsnego. W trakcie konkursu zaprezentowano 12 prac dyplomowych (inżynierskich, magisterskich), obronionych na Politechnice Gdańskiej w 2021 roku.

Nagrodę imienia profesora Romualda Szczęsnego zdobyła mgr inż. Edyta Piłat, absolwentka Wydziału Chemicznego, za pracę dyplomową magisterską: Hybrydowe systemy uwalniania związków antybakteryjnych złożone z poliuretanowej matrycy drukowanej w technologii FDM oraz warstwy hydrożelowej. Praca dyplomowa została zrealizowana pod opieką dr hab. inż. Justyny Kucińskiej-Lipki, prof. uczelni.

W nagrodzonej pracy wykazano, iż zarówno materiały hydrożelowe jak i porowate matryce poliuretanowe mogą stanowić składowe hybrydowych, antybakteryjnych plastrów na rany. Hydrożel jest nośnikiem antybiotyku (ograniczającego możliwość rozwoju patogennych organizmów w środowisku rany) a poliuretan nośnikiem kolagenu i witaminy C (wspomaganie i przyspieszanie procesów regeneracyjnych w obrębie uszkodzonej tkanki). Nowatorski charakter pracy wpisuje się w trend współczesnych badań nad rozwojem nowej generacji wielofunkcjonalnych materiałów opatrunkowych, charakteryzujących się różnymi funkcjami wspomagającymi proces gojenia ran.

Wyróżnienia otrzymali:

1. mgr inż. Oliwia Piotrowska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa za pracę dyplomową magisterską: Wytwarzanie protez szkieletowych metodą druku 3D, wykonaną pod opieką dr. inż. Katarzyny Zasińskiej,
  2. mgr inż. Weronika Kalista z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki za pracę dyplomową magisterską: Anteny wykorzystujące soczewki dielektryczne wytwarzane techniką druku 3D, wykonaną pod opieką dr. hab. inż. Łukasza Kulasa, prof. uczelni,
  3. inż. Aleksander Obuchowski i inż. Bartosz Rydziński  z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, za pracę dyplomową inżynierską: Analysis of X-ray scans with reports and complete blood count (CBC) tests and their applications in COVID-19 machine diagnosis based on artificial neural network (Analiza zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej wraz z opisami i badań morfologii krwi w celu diagnozy maszynowej COVID-19 opartej na sieciach neuronowych), wykonaną pod opieką dr. inż. Patryka Jasika.

Nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdyni, wręczył laureatom Pan Marek Stępa, Naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UM Gdyni podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Politechnice Gdańskiej.