Zmarł Śp. Adam Rynkowski | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-12-30

Zmarł Śp. Adam Rynkowski

dr inż. Adam Rynkowski
Z głębokim żalem informujemy, że 26 grudnia 2022 r. zmarł dr inż. Adam Rynkowski, absolwent z roku 1965 ówczesnego Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej i wieloletni pracownik Katedry Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych PG.

Obok działalności dydaktycznej główną dziedziną zainteresowań badawczych doktora Rynkowskiego była problematyka kabli wysokich napięć o izolacji polimerowej, których szerokie badania prowadził w ramach programów rządowych i resortowych związanych z wdrażaniem ich w tym czasie do produkcji w Polsce. Wygrał on konkursowe stypendium Fulbright-Hays Ministerstwa Edukacji USA i w latach 1979 – 1980 prowadził badania jako Visiting Professor w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge w USA. Kable i linie kablowe WN pozostały do końca w kręgu Jego aktywnie realizowanych działań także w ramach Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Izby Inżynierów Budownictwa.

Doktor Rynkowski był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia w działalności naukowej i dydaktycznej nagrodami Rektora Politechniki Gdańskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Rodzinie i bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają: Dziekan, Rada Wydziału oraz pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 04 stycznia 2023 r., Msza Święta o godz. 10.00 w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego, Gdańsk-Strzyża ul. Gomółki 11/13, a  pożegnanie i złożenie do grobu o godz. 11.30 w Kaplicy na Cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu.