Budżet obywatelski PG 2023 - elektrownia słoneczna na WEiA! | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-13

Budżet obywatelski PG 2023 - elektrownia słoneczna na WEiA!

BO grafika
Za nami głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego PG. Najwyżej ocenionym projektem pracowniczym został projekt nr 221/2023 "Elektrownia słoneczna o mocy 25 kWp na dachu budynku dydaktyczno-naukowego przy ul. Sobieskiego 7" zgłoszony przez dra hab. inż. Dariusza Karkosińskiego, profesora uczelni z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Celem projektu jest budowa elektrowni słonecznej na dachu budynku nr 62. W wyniku instalacji ok. 30% rocznego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną będzie pochodzić z Odnawialnych Źródeł Energii. Generowana przez elektrownię słoneczną energia w większości dni słonecznych będzie przewyższać energię zużywaną przez budynek. Nadmiar wytworzonej energii, po podłączeniu elektroenergetycznym budynku poprzez laboratorium LINTE^2 przy ul. Sobieskiego 5 (odpowiedni kabel jest już ułożony), będzie można przekazywać na potrzeby kampusu PG. Przewidywany uzysk roczny energii z proponowanej elektrowni słonecznej wyniesie ok. 19,5 MWh.

Projekt doskonale wpisuje się w strategię Planu Klimatycznego Politechniki Gdańskiej na lata 2022-2030, wspierając działania związane z ochroną środowiska, poprzez wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań, maksymalnie wykorzystujących energię odnawialną.

Zwycięski projekt z WEiA uzyskał 172 głosy pracownicze. Łączna kwota przeznaczona na realizację to 135 tysięcy złotych.

Serdecznie gratulujemy autorowi projektu!

93 wyświetleń