Testy wytrzymałościowe pierwszych wyprodukowanych w Polsce wałów karbonowych | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-15

Testy wytrzymałościowe pierwszych wyprodukowanych w Polsce wałów karbonowych

fragment wału
W dniach 2-3 września 2021 roku, na zlecenie przedsiębiorstwa Krawczyk Steel & Carbon driveshafts z podkrakowskich Zielonek, w Laboratorium LINTE^2 przeprowadzono statyczne badania wytrzymałościowe pierwszych wyprodukowanych w Polsce wałów karbonowych z przeznaczeniem do motosportu.

W trakcie testów badane wały napędowe zostały poddane maksymalnemu obciążeniu momentem obrotowym, prowadzącym do ich zniszczenia. W badaniach wykorzystano hamownię maszyn znajdującą się w Laboratorium LINTE^2, wyposażoną w przekładnią kątową, do której zamocowano badane wały z odpowiednim uchwytem mocującym. Na podstawie badań wyznaczono maksymalną statyczną wytrzymałość trzech konstrukcji wałów napędowych wynoszącą odpowiednio 3801, 3900 i 3907 Nm.

Pod koniec 2021 r. przedsiębiorstwo planuje uruchomienie produkcji seryjnej wałów karbonowych, które będą także dostępne na indywidualne zamówienie.

Badania przeprowadzili pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki: dr inż. Roland Ryndzionek i dr inż. Łukasz Sienkiewicz.

zdjęcia: Senetra fotografia i filmowanie

1109 wyświetleń