Dr inż. Roland Ryndzionek liderem nauki | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-31

Dr inż. Roland Ryndzionek liderem nauki

Dr inż. Roland Ryndzionek liderem nauki
W dniu 21 marca odbyła się Gala XIII edycji Programu LIDER, podczas której młodzi naukowcy odebrali pamiątkowe dyplomy i symboliczne czeki z rąk dr. Jacka Orła, p.o. dyrektora NCBR oraz Eweliny Dadasiewicz, Dyrektor Komunikacji i Marketingu Strategicznego NCBR.

„Głównym celem, uruchomionego w 2009 roku Programu LIDER, jest podnoszenie kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. LIDER tworzy silne podstawy do wzmacniania konkurencyjności polskiej nauki i nowego pokolenia polskich naukowców w skali europejskiej i światowej. Wpisuje się też w światowy trend tworzenia nowych, ukierunkowanych instrumentów finansowania badań prowadzonych przez młodych naukowców.” – czytamy na stronie internetowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dr inż. Roland Ryndzionek pozyskał  kwotę 1 494 312,50 zł na projekt o tytule: "Projekt i realizacja wysokosprawnościowej turbiny wiatrowej w oparciu o wolnoobrotowy bezprzekładniowy, wielofazowy dwustronnie zasilany generator indukcyjny."

Okres realizacji: 01.04.2023 -01.02.2026.

Celem projektu jest opracowanie nowej konstrukcji wolnoobrotowego, bezszczotkowego generatora indukcyjnego, dwustronnie zasilanego oraz dedykowanego układu sterowania. Projekt wpisuje się w tematykę nowoczesnych bezszczotkowych generatorów elektrycznych, a zwłaszcza generatorów bez magnesów stałych, które mają zastosowanie np. w farmach wiatrowych. W ramach projektu zbudowany zostanie prototyp generatora w wersji pięciofazowej wraz z przeprowadzeniem testów laboratoryjnych oraz syntetycznych.

592 wyświetleń