1,5 mln złotych dla LIDER'a z WEiA | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2022-12-11

1,5 mln złotych dla LIDER'a z WEiA

LIDER infografika
Dr inż. Roland Ryndzionek z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki został laureatem konkursu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W trzynastej edycji programu LIDER dofinansowanie pozyskał projekt z obszaru energetyki wiatrowej.

– Mniejsze wymiary, niższe koszty i wyższa niezawodność – dr inż. Roland Ryndzionek pozyskał 1 494 312,50 zł na projekt i realizację budowy wysokosprawnościowej turbiny wiatrowej w oparciu o wolnoobrotowy bezprzekładniowy, wielofazowy, dwustronnie zasilany generator indukcyjny.

– Celem projektu jest opracowanie nowej konstrukcji wolnoobrotowego, bezszczotkowego generatora indukcyjnego, dwustronnie zasilanego oraz dedykowanego układu sterowania – mówi dr inż. Roland Ryndzionek. – Projekt wpisuje się w tematykę nowoczesnych bezszczotkowych generatorów elektrycznych, a zwłaszcza generatorów bez magnesów stałych, które mają zastosowanie np. w farmach wiatrowych.

W ramach projektu zbudowany zostanie prototyp generatora w wersji pięciofazowej i zostaną przeprowadzone testy laboratoryjne oraz syntetyczne.

– W prototypie zostanie zastosowane pięciofazowe uzwojenie sterujące, co jest rozwiązaniem całkowicie oryginalnym i nowym – podkreśla kierownik badań. – Eliminacja szczotek i pierścieni ślizgowych zmniejszy wymiary geometryczne oraz obniży koszty utrzymania i serwisu układu. Natomiast wersja pięciofazowa znacznie poprawi niezawodność generatora.

Program LIDER ma na celu poszerzanie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 1,5 mln zł.