Pamiątkowa tablica upamiętniająca prof. Alfonsa Hoffmann'a

Przed I wojną światową na niemieckiej Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej w Gdańsku studiowało niewielu Polaków. Jednym z nich był Alfons Hoffmann – jeden z pierwszych polskich inżynierów elektryków, który studiował w Gdańsku w latach 1905-1911.

W okresie międzywojennym liczba Polaków wśród studentów gdańskiej uczeni stopniowo wzrastała, osiągając w niektórych latach ponad 30% stanu osobowego. Najwięcej Polaków studiowało na Oddziale Budowy Maszyn oraz na Oddziale Elektrotechniki. Na tym ostatnim, w latach 1924-1927 w każdym semestrze studiowało ok. 60-70 studentów, którzy byli członkami polskiej organizacji o charakterze samopomocowym – Bratnia Pomoc.

W 1926 roku przy poparciu Bratniej Pomocy powstało Koło Mechaników i Elektrotechników Studentów Polaków Politechniki Gdańskiej. Jego celem była wszechstronna pomoc w studiach, realizowana przez pogłębianie wiedzy związanej z przyszłym zawodem, organizowanie wycieczek naukowych, gromadzenie fachowej literatury.

Członkowie Koła zorganizowali w latach 1926-1927 wycieczki m.in. na budowę portu w Gdyni, do elektrowni miejskiej w Gdańsku, do stacji radionadawczej w Jelitkowie, do warsztatów lotniczych w Pucku, do fabryk tkackich w Łodzi, do fabryki czekolady w Gdańsku-Wrzeszczu, do Pomorskiej Elektrowni Krajowej w Gródku (której twórcą i dyrektorem był absolwent uczelni Alfons Hoffmann).

W okresie do 1939 roku na Technische Hochschule zu Danzig studiowało ok. 1200 Polaków, z czego studia ukończyło ok. 250 osób. Wielu z absolwentów uczelni związało swoje życie zawodowe z elektrotechniką, byli wśród nich między innymi: Alfons Hoffmann – pionier polskiej elektroenergetyki, profesor Politechniki Gdańskiej, Kazimierz Bieliński – dyrektor Miejskich Zakładów Elektrycznych w Gdyni, pierwszy prezes Oddziału Wybrzeża Morskiego SEP, Jerzy Julian Kryński – profesor Politechniki Warszawskiej, Jan Tadeusz Piasecki – profesor Politechniki Gdańskiej, Mieczysław Rodkiewicz – profesor Politechniki Gdańskiej, Edmund Romer – profesor Politechniki Śląskiej, Jan Trojak – profesor Politechniki Wrocławskiej, Józef Węglarz – profesor Politechniki Poznańskiej, Stefan Jerzy Lebson – docent Politechniki Warszawskiej.

Polacy studiujący w okresie międzywojennym na Technische Hochschule zu Danzig zostali zmuszeni do przerwania studiów w marcu 1939 roku, po eskalacji wystąpień antypolskich w Gdańsku.

Powrót