Zdzisław Kusto | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Zdzisław Kusto

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 5 września 2018 roku w wieku 73 lat zmarł dr inż. Zdzisław Kusto – emerytowany, wieloletni pracownik Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Zdzisław Kusto był absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, na którym ukończył studia z zakresu elektrowni i gospodarki energetycznej. Przez większość swojego życia zawodowego związany był z macierzystym Wydziałem.

Współpracował również z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, gdzie w 1984 r. obronił jedną z pierwszych w Polsce prac doktorskich związanych z energetyką słoneczną i uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

Specjalizował się w zagadnieniach efektywności wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii, w tym źródeł energii jądrowej i odnawialnej. Oprócz aktywnej pracy naukowej i dydaktycznej, był również organizatorem i kierownikiem wielu edycji studiów podyplomowych prowadzonych na Politechnice Gdańskiej, w tym pierwszej edycji Studium Podyplomowego Audyting Energetyczny.

Doktor Kusto pozostawił po sobie liczne publikacje i opracowania naukowo-technicznych, w tym dwie bardzo cenione monografie o wykorzystaniu pomp ciepła. Był również współzałożycielem i członkiem Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej oraz Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku, a także członkiem Rady Ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii w Warszawie.

Pozostanie w naszej pamięci jako wszechstronny i bardzo kompetentny nauczyciel akademicki i pracownik nauki, a jednocześnie niezwykle lubiany, życzliwy i serdeczny współpracownik. Kolega, którego aparat fotograficzny uwiecznił liczne wydarzenia z życia Wydziału i Uczelni, a wspaniały głos chórzysty niektóre z nich znakomicie uświetnił.

Rodzinie i bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają: Dziekan, Rada Wydziału oraz pracownicy i pracownice Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 8 września 2018 r. o godz. 8.30 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Nabożeństwo w intencji Zmarłego odbędzie się tego samego dnia o godz. 7.00 w kościele pw. Bożego Ciała w Gdańsku-Morenie.