Zmarł Śp. prof. Jerzy Sawicki | Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

Data dodania: 2021-11-02

Zmarł Śp. prof. Jerzy Sawicki

Śp. Jerzy Sawicki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 28 października 2021 r. w wieku 94 lat zmarł prof. Jerzy Sawicki – były pracownik Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Jerzy Sawicki urodził się 19 sierpnia 1927 roku. Należał do pierwszego rocznika powojennych studentów Politechniki Gdańskiej. W Katedrze Miernictwa Elektrycznego i Pomiarów Maszyn PG został zatrudniony w 1950 roku, jeszcze przed ukończeniem studiów w 1951 roku. Pracę doktorską „Analiza metrologiczna skompensowanej modyfikacji mostka Wheatstone’a” obronił w 1959 roku (promotorem był doc. dr inż. Stanisław Trzetrzewiński), pracę habilitacyjną „Studium metrologiczne odchyłowych mostków prądu stałego” w 1966 roku na Politechnice Łódzkiej. Od 1973 roku pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od 1993 roku profesora zwyczajnego.

Od 1972 do 1991 roku Jerzy Sawicki był kierownikiem Zakładu Miernictwa Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, a od 1991 po przejściu Wydziału na strukturę katedralną kierownikiem Katedry Miernictwa Elektrycznego. Stanowisko to zajmował do przejścia na emeryturę w 1996 roku. Jerzy Sawicki wspólnie z Alojzym Spichalskim, Ludwikiem Referowskim i Edmundem Markowskim jest autorem skryptu „Laboratorium miernictwa elektrycznego”, wydanego w dwóch częściach: cz. 1 w 1966 roku i część 2 w 1967 roku. Skrypt ten był przez długie lata wykorzystywany przez studentów Politechniki Gdańskiej. Brał wielokrotnie udział w Międzynarodowych Kongresach IMEKO prezentując swoje prace. Autor wielu publikacji naukowych.

Prof. Sawicki wypromował siedmiu doktorów: Jerzy Wieland (1971 r.), Ryszard Wepa (1974 r.), Ryszard Roskosz (1975 r.), Romuald Nowakowski (1976 r.), Janusz Mindykowski (1981 r.), Marek Wołoszyk (1988 r.), Dariusz Świsulski (1994 r.). Jerzy Sawicki był zaangażowany również w działalność organizacyjną Wydziału. Pełnił funkcję prodziekana (1969-1971) i dyrektora Instytutu Elektroenergetyki i Automatyki (1988-1990). Za aktywną działalność w Polskim Towarzystwie Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej otrzymał tytuł Członka Honorowego.

Rodzinie i bliskim Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają: Dziekan, Rada Wydziału oraz pracownicy i pracownice Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 6 listopada 2021 r. o godz. 11.30 na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku (nowa kaplica). Nabożeństwo w intencji Zmarłego odbędzie się o godz. 10.00 w Kościele o. Jezuitów przy ul. Mickiewicza w Gdańsku.