Umiędzynarodowienie

Umiędzynarodowienie jest jednym z ważniejszych działań na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Kolegium Dziekańskie prowadzi intensywne prace związane z działaniami międzynarodowymi nie tylko na płaszczyźnie dydaktycznej współpracy akademickiej. Współpraca badawcza z zagranicznym ośrodkami naukowymi mająca na celu badania o zasięgu międzynarodowym jest jednym z ważniejszych celów stawianych przed pracownikami Wydziału. Intensywne starania mają również na celu rozpowszechnienie kooperacji z przemysłem zagranicznym.

Wiadomości dotyczące umiędzynarodowienia

Studenckie Koła Naukowe z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki na European Rover Challenge 2016

W dniach 10-12 września 2016 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa odbyło się European Rover Challenge – największa europejska impreza robotyczno-kosmiczna, skierowana do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności. 

W tym roku imprezę mogli obserwować na miejscu przedstawiciele studenckich kół naukowych z WEiA: Studenckiego Koła Inżynierii Pomiarowej, Naukowego Koła Studentów Automatyki, Naukowego Koła Studentów Elektryków i Naukowego Koła Automatyki Napędu Elektrycznego. Nasi studenci mieli okazję śledzić zawody łazików marsjańskich oraz w ramach strefy pokazów naukowo-technologicznych zapoznać się z prezentacjami przygotowanymi przez kilkudziesięciu wystawców. 

Najważniejszym wydarzeniem ERC 2016 były zawody robotów marsjańskich, w których młodzi inżynierowie z całego świata rywalizowali w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. 

Reprezentanci WEiA nie brali udziału w głównych zawodach, ale mieli unikalną okazję, aby zapoznać się z wykorzystywanymi aktualnie przy budowie łazików technologiami oraz porozmawiać z przedstawicielami uczelni, firm i instytucji zajmujących się tematyką eksploatacji kosmosu. Mamy nadzieję, że wizyta studenckich kół naukowych na ERC 2016 będzie dla nich inspiracją do zbudowania marsjańskiego pojazdu na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki. Studenci już zapowiadają chęć udziału w European Rover Challenge w 2017 roku.

Autor: Dariusz Kozioł, SKIP