Deskorolka elektryczna z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki

Jakub Matuszewicz, student studiów I stopnia, realizuje pracę dyplomową inżynierską Deskorolka elektryczna. Praca obejmuje zaprojektowanie i praktyczną realizację, z wykorzystaniem ogólnodostępnych elementów, taniej alternatywy dla deskorolek elektrycznych dostępnych na rynku.

Układ napędowy deskorolki bazuje na dwóch silnikach szczotkowych prądu stałego, które zostały sprzęgnięte z kołami jezdnymi za pomocą przekładni pasowych. Prędkość obrotowa silników jest sterowana poprzez modulację szerokości impulsu załączającego tranzystory w układzie zasilania.

Układ sterowania deskorolki został zaprojektowany z wykorzystaniem dwóch popularnych modułów Arduino Pro Mini, skomunikowanych za pomocą łącza Bluetooth. Umożliwia to dwukierunkową komunikację bezprzewodową pomiędzy kontrolerem, a deskorolką. Oprócz sterowania prędkością, kontroler nadzoruje też stan naładowania baterii oraz zabezpiecza układ przed przepływem nadmiernego prądu.

Testy deskorolki elektrycznej zostały zrealizowane w Laboratorium LINTE^2. Dzięki rejestracji wideo przejazdów testowych na przygotowanym torze, możliwe było wyznaczenie rzeczywistych parametrów jezdnych urządzenia. Dało to możliwość porównania rzeczywistych parametrów deskorolki z założeniami projektowymi oraz weryfikacji przeprowadzonych obliczeń technicznych.

Praca inżynierska powstała w Katedrze Automatyki Napędu Elektrycznego i Konwersji Energii pod opieką dr inż. Krzysztofa Blecharza.