Nowe stanowisko badawcze na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki

W dniu 26 lipca 2021 r. na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki rozpoczęła się budowa stanowiska doświadczalnego do badania wpływu parametrów gruntu na obciążalność prądową długotrwałą kabli elektroenergetycznych.  Stanowisko powstaje w ramach doktoratu wdrożeniowego mgr. inż. Filipa Ratkowskiego, który uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stanowisko doświadczalne, realizowane we współpracy z Laboratorium LINTE^2 posłuży doktorantowi do badania wpływu rodzaju gruntu (ziemi rodzimej, betonitu, bentonitu kablowego) oraz jego parametrów (gęstość, ziarnistość, wilgotność, temperatura) na obciążalność prądową długotrwałą umieszczonych w gruncie kabli elektroenergetycznych.

Na nowym stanowisku zostanie zainstalowana specjalistyczna aparatura pomiarowa, która będzie umożliwiać zdalną rejestrację pomiarów wilgotności i temperatury gruntu. Wyniki badań posłużą między innymi do opracowania dokładnego modelu obciążalności długotrwałej kabli w różnych warunkach ich bezpośredniego otoczenia.

Promotorem doktoranta jest dr hab. inż. Stanisław Czapp, prof. PG z Katedry Elektroenergetyki, a przedsiębiorstwem współpracującym przy realizacji doktoratu jest Eltel Networks Energetyka SA.