Dwuwirnikowa turbina wiatrowa CRWT (ang. Counter Rotating Wind Turbine) to silnik wiatrowy z dwoma niezależnymi, przeciwbieżnie obracającymi się wirnikami umieszczonymi w wspólnej osi Koncepcja tego typu turbiny zakłada wykorzystanie części energii wiatru, która tracona jest bezpowrotnie po przejściu strugi powietrza przez pojedynczy wirnik. Klasyczna teoria Betz’a została rozwinięta przez Newman’a, który wykazał, że wykorzystując drugi wirnik umieszczony w osi obrotu da się zwiększyć współczynnik wykorzystania wiatru Cp z 0,593 dla pojedynczego wirnika (rzeczywiste turbiny jednowirnikowe osiągają znacznie niższe wartości z zakresu od 0,4 do 0,5) do 0,64 dla turbiny CRWT.
Wyniki badań nad turbinami typu CRWT raportowane w literaturze potwierdzają wzrost mocy turbiny rzędu 10 %. Generatory elektryczne wykorzystywane we współczesnych dużych elektrowniach wiatrowych są często sprzęgnięte z wirnikiem turbiny przez przekładnię mechaniczną zwiększającą prędkość obrotową wału generatora. Przekładnie są jednak częściami podatnymi na awarię i kosztownymi w wymianie. W proponowanym rozwiązaniu można wyeliminować ten element dzięki zastosowaniu w generatorze dwóch niezależnie wirujących wirników i stojana połączonego niezależnie z poszczególnymi wirnikami. Zwiększona prędkość względna magneśnicy i twornika maszyny pozwala również na redukcję wymiarów prądnicy oraz zastosowanie mniejszej ilości biegunów magnetycznych.
Do wykorzystania w turbinach CRWT idealnie nadaje się generator tarczowy, coraz częściej wykorzystywany w tradycyjnych elektrowniach. Generator tarczowy charakteryzuje się prostą konstrukcją i wysoką sprawnością. Łatwo zastosować w nim koncepcję wirującej magneśnicy i twornika, a niewielkie rozmiary wzdłużne umożliwiają zamontowanie wirników wiatrowych odpowiednio blisko. Możliwa jest rezygnacja ze stosowania rdzenia w stojanie. W maszynach bezrdzeniowych praktycznie nie występuje moment zaczepowy utrudniający start turbiny przy niskich prędkościach wiatru. Generatory tarczowe z magnesami trwałymi mogą pracować w sieci wydzielonej.