Aktualności

Uruchomienie stanowiska do badania generatorów wolnoobrotowych w Laboratorium LINTE^2

W dniu 26 kwietnia 2019 roku w Laboratorium LINTE^2 przeprowadzono testy nowego stanowiska, umożliwiającego badanie generatorów wolnoobrotowych średniej mocy przeznaczonych do współpracy z turbinami wiatrowymi o pionowej osi obrotu.

Stanowisko powstało w ramach projektu badawczo-rozwojowego Stanowisko do badania generatorów wolnoobrotowych przeznaczonych do współpracy z turbinami wiatrowymi o pionowej osi obrotu, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Projekt, który został zrealizowany przez zespół pracowników Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych pod kierunkiem dr. inż. Grzegorza Kostro, polegał na rozbudowie i doposażeniu stanowiska hamowni maszyn elektrycznych istniejącej w Laboratorium LINTE^2. Rozbudowa stanowiska polegała na uzupełnieniu go o specjalnie zaprojektowaną przekładnię mechaniczną oraz dodatkowy momentomierz, umożliwiający pomiar momentu mechanicznego do 20 000 Nm.

Dzięki realizacji projektu w Laboratorium LINTE^2 powstała możliwość badania maszyn o dużych rozmiarach i dużych momentach mechanicznych. Rozbudowane stanowisko hamowni będzie mogło być wykorzystywane do badania generatorów wolnoobrotowych (do 190 obr/min) o pionowej oraz poziomej osi obrotu i mocy jednostkowej do 150 kW.

Galeria zdjęć