Studenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki zbudują inteligentną boję morską

Grupa studentów VI semestru studiów inżynierskich na kierunku elektrotechnika, w ramach przedmiotu Projekt zespołowy zbuduje specjalistyczną boję pływającą, która posłuży do pomiaru parametrów fal morskich.

Zespół studentów w składzie: Damian Dziki, Szymon Idziniak, Bartosz Krukowski oraz Mariusz Potrykus zaprojektowali i wykonują prototyp małej oraz taniej boi morskiej, która wykorzystuje system pomiarowy sterowany przez mikrokontroler.

Zakres prac obejmuje opracowanie układów pomiarowych, dobór układu zasilania, opracowanie metody akwizycji danych oraz komunikacji z boją, a także wykonanie szczelnej obudowy urządzenia. Układ pomiarowy składa się z akcelerometru, magnetometru, żyroskopu, czujników pogodowych oraz lokalizatora GPS.

We wstępnej fazie projektu zbudowano egzemplarz testowy boi wyposażony w czujniki pomiarowe, układ rejestracji danych, zasilanie bateryjne oraz szczelną obudowę, wykonaną za pomocą drukarki 3D. Ponadto urządzenie wyposażono w układ komunikacji Bluetooth, w celu przeprowadzenia krótkodystansowych testów boi.

Projekt zespołowy jest realizowany we współpracy z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk pod opieką merytoryczną dr. inż. Piotra Musznickiego z Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych oraz dr inż. Jana Schönhofera z IBW PAN.