Profesor Andriy Lozynskyy z Politechniki Lwowskiej z wykładami na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki | 2-5 grudnia 2019 r.

Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki serdecznie zaprasza na wykłady gościnne, które w dniach 2-5 grudnia 2019 r. wygłosi prof. Andriy Lozynskyy z Politechniki Lwowskiej.

Professor Andriy Lozynskyy uzyskał stopień doktora w dyscyplinie elektrotechnika w 1996 r., stopień doktora habilitowanego w 2004 r., a tytuł profesorski w 2006 r. Od uzyskania doktoratu pracuje na Politechnice Lwowskiej, początkowo na Wydziale Maszyn i Urządzeń Elektrycznych, a od 2014 r. w Instytucie Energetyki i Systemów Sterowania, gdzie obecnie pełni funkcję Dyrektora Instytutu i kierownika Rady Akademickiej. Jest autorem 4 monografii i ponad 160 artykułów naukowych, a także 7 podręczników akademickich i 10 patentów.

Profesor Lozynskyy zaprezentuje 15-godzinny cykl wykładów dotyczących poprawy jakości układów sterowania New approach for system dynamic performace indexes improving.

Harmonogram wykładów:

Poniedziałek, 2 grudnia 2019 r.

10:00-12:15, sala EM304

Modern methods of systems control synthesis. Synthesis of the system by feedback control method

Wtorek, 3 grudnia 2019 r.

8:00-12:00, sala EM305

A Takagi-Sugeno fuzzy logic controller. Synthesis of multicriteria control with timevarying criteria weights. The influence of parametric degrees of freedom of the fuzzy controller, which provide a dynamic change of the set of the roots of a characteristic polynomial, on the properties of the system. The case of roots movement in the left half plane.

12:00-14:00, audytorium E1 (w ramach Seminarium Wydziałowego)

Direct torque control as a partial case of sliding-mode control theory. Application of energy based control theory to the synthesis of control influences of a permanent magnet synchronous machine

Środa, 4 grudnia 2019 r.

12:00-14:15, audytorium E1

The influences of zeros of the transfer function and parametric disturbances on the systems dynamics. Modified method for synthesizing a control system by the complete system state vector.

14:15-15:30, sala E27

Influence of parametric degrees of freedom of the fuzzy controller, which provide dynamic change the set of characteristic polynomial roots on the properties of the system. Case of roots movement from right to left half plane.

Czwartek, 5 grudnia 2019 r.

10:00-12:00, sala EM304

Solar and Wind Power for Electricity and Thermal Generation in private households. Control of small wind systems

12:15-15:15, sala EM304

Application of the modified method for the synthesis of the Luenberger observer. Dynamics of systems with Luenberger observer, synthesized with taking into account the zero of the transfer function. Sensitivity of systems to parametric disturbances