W semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 uruchomiono przebudowane stanowiska dydaktyczne w Laboratorium Automatyzacji Systemów prowadzonym przez Katedrę Automatyki.
W ramach przebudowy, istniejące stanowiska laboratoryjne ze sterownikami przemysłowymi firmy Saia Burgess uzupełniono o kolejne sterowniki PLC, przemienniki częstotliwości SANYU SX1000 lub Sinamics V20 oraz trójfazowe silniki małej mocy.
Rozbudowane w ten sposób stanowiska dydaktyczne obejmują:
- sterowniki PLC Saia PCD1 lub Saia PCD3
- panele operatorskie Saia WEBpanel MB
- przemienniki częstotliwości SANYU SX1000 lub Sinamics V20
- trójfazowe silniki prądu przemiennego
- zadajniki i sygnalizatory wejść/wyjść.
Stanowiska wykorzystywane są do projektowania i testowania rozproszonych układów sterowania, między innymi w ramach zajęć z przedmiotów Automatyzacja procesów przemysłowych oraz Integracja i wizualizacja systemów automatyki, prowadzonych na kierunku automatyka robotyka i systemy sterowania.
Nauka integracji układów sterowania polega na analizie przez studentów projektu układu sterowania, opisietegoprojektu w kategoriach teorii automatów, a następnie jego oprogramowaniu i przetestowaniu na stanowiskach laboratoryjnych. Realizowane układy sterowania obejmują:
- układ sterowania na bazie sterownika PLC ze sterowaniem lokalnym
- układ sterowania na bazie sterownika PLC ze sterowaniem zdalnym za pomocą sieci LAN i protokołu HTTPS
- układ sterowania na bazie sterownika PLC ze sterowaniem zdalnym za pomocą sieci i protokołu Modbus RTU.
Obiektami sterowania we wszystkich układach są silniki trójfazowe małej mocy zasilane z przemienników częstotliwości.
W ramach zajęć z wykorzystaniem stanowisk laboratoryjnych studenci zapoznają się z wieloma praktycznymi zagadnieniami z zakresu automatyki przemysłowej, między innymi takimi jak:
- programowanie rozproszonych układów sterowania z wykorzystaniem sieci Modbus RTU oraz Modbus TCP
- programowanie sekwencyjnych układów sterowania napędami zasilanymi z przemienników częstotliwości
- projektowanie wizualizacji HMI dla układów sterowania.
Autorem projektu przebudowy stanowisk laboratoryjnych jest dr inż. Krzysztof Kamiński z Katedry Automatyki. Przemienniki częstotliwości SANYU SX1000 wykorzystane do przebudowy stanowisk laboratoryjnych udostępniła bezpłatnie firma SANYU Sobczak Spółka Jawna z Chorzowa.