Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Krzemińskiego

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Krzemiński z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz prof. dr hab. Piotr Dominiak z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji PG znaleźli się wśród laureatów Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2018 za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej. Nagrody przyznawane są najlepszym przedstawicielom świata akademickiego. Uroczystość rozdania nagród odbyła się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to coroczne wyróżnienia przyznawane przez ministra nauki za wybitne osiągnięcia naukowe, indywidualne i zbiorowe osiągnięcia dydaktyczne oraz sukcesy organizacyjne dokonane w mijającym roku. Przyznawana jest też nagroda za całokształt dorobku naukowego. Łącznie nagrodzonych zostało 69 przedstawicieli świata akademickiego.

Profesor Zbigniew Krzemiński jest nauczycielem akademickim z 43-letni stażem. W trakcie swojej pracy wypromował 15 doktorów, spośród których 5 otrzymało stopień doktora habilitowanego. Jest recenzentem licznych publikacji, w tym monografii oraz 90 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Zainteresowania naukowe prof. Krzemińskiego koncentrują się na rozwoju bezczujnikowego nieliniowego sterowania maszynami elektrycznymi, modelowaniu i symulacji układów energoelektronicznych i napędu przekształtnikowego z wykorzystaniem procesorów DSP. Działalność naukowa profesora Zbigniewa Krzemińskiego pozwoliła na zbudowanie na wydziale nowoczesnego laboratorium napędu elektrycznego wykorzystywanego do celów badawczych i dydaktycznych.

Profesor Krzemiński opracował program oraz był opiekunem specjalności "Napędy elektryczne i energoelektronika",  następnie był opiekunem specjalności "Przetwarzanie i użytkowanie energii". Zainicjował także prowadzenie zajęć dydaktycznych w formie projektów zespołowych i prowadził po kilka projektów zespołowych w każdym roku akademickim.

Więcej o tegorocznym rozdaniu nagród można dowiedzieć się na stonie ministerstwa.