Francuscy eksperci z zakresu energetyki jądrowej na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki

W dniu 24 stycznia 2019 roku Wydział Elektrotechniki i Automatyki gościł delegację ekspertów z francuskich instytucji zajmujących się energetyką jądrową: Międzynarodowego Instytutu Energii Jądrowej (I2En), Francuskiej Międzynarodowej Agencji Jądrowej (AFNI) oraz spółki Électricité de France.

Celem spotkania, w którym uczestniczył dziekan Wydziału prof. Janusz Nieznański, było omówienie perspektyw współpracy dotyczącej kształcenia na Politechnice Gdańskiej specjalistów z zakresu energetyki jądrowej. Przedstawiciele Wydziału zaprezentowali dotychczasowe działania dydaktyczne i badawczo-rozwojowe w obszarze energetyki jądrowej, a goście z Francji zaoferowali gotowość wsparcia Uczelni w tym zakresie.

Zgodnie z aktualnym projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, ogłoszonym przez Ministerstwo Energii w 2018 roku, w latach 2033-2043 w Polsce planowane jest oddanie do eksploatacji sześciu bloków jądrowych o mocy 1000-1500 MW każdy. Planowane jest również opracowanie Programu rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej, który określi przyszłe potrzeby kadrowe związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce.

Spotkanie z francuską delegacją odbyło się w Laboratorium LINTE^2, a jego organizatorem był dr inż. Marcin Jaskólski z Katedry Elektroenergetyki.