Doktoranci z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki na antenie Radia Gdańsk - 17.08.20, 15:10

Mgr inż. Jacek Szkopek i mgr inż. Gustaw Rzyman, doktoranci z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki,  zajmują się automatyzacją procesów rehabilitacji. O swojej pracy badawczej, dzięki której będzie można przyspieszyć i ulepszyć proces leczenia osób po ciężkich chorobach i urazach, o zaawansowanych protezach, które zastąpią kończyny oraz robotach humanoidalnych, opowiedzą na antenie Radia Gdańsk w audycji „Naukowe Popołudnia z Politechniką Gdańską”.

Mgr inż. Jacek Szkopek naukowo zajmuje się sztucznymi mięśniami. Rozwija koncepcję z wykorzystaniem folii i różnych materiałów przewodzących prąd. Planuje stworzyć szereg ogniw na bazie tych elementów, które pod wpływem przyłożonego napięcia będą odpowiednio kurczyć się i rozszerzać, naśladując ruchy mięśnia.

Z kolei mgr inż. Gustaw Rzyman pracuje nad ortezą bioniczną kończyny górnej, która będzie wspomagać konkretne ćwiczenia rehabilitacyjne. Rozważa także stworzenie interfejsu, np. gry podnoszącej stopień zaangażowania pacjenta, dzięki czemu proces rehabilitacji stałby się jeszcze bardziej sprawny. Naukowiec chce ustalić, czy za pomocą ortezy i pomiaru napięcia bioelektrycznego mięśnia przy użyciu elektromiografu można odczytać określone informacje z mięśnia. Jak podkreśla, są już pierwsze pozytywne wyniki, które pozwalają twierdzić, że taka maszyna będzie działała.

Jak podkreślają młodzi naukowcy, największym wyzwaniem jest obecnie połączenie opracowanych już rozwiązań i bardzo precyzyjne dopasowanie do konkretnego problemu. Liczą, że efektem końcowym ich badań będą konkretne rozwiązania, dzięki którym uda się poprawić jakość życia.

Doktoranci opowiedzą też o współpracy z lekarzami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i rehabilitantami przy interdyscyplinarnych projektach.

Opiekunem naukowym mgr. inż. Jacka Szkopka i mgr. inż. Gustawa Rzymana jest prof. dr hab. inż. Grzegorz Redlarski.

Pozostałe audycje z cyklu „Naukowe Popołudnia z Politechniką Gdańską” można odsłuchać [TUTAJ].