Innowacyjny napęd elektryczny z PG na Hannover Messe 2017

  • Hannover Messe 2017 to największa wystawa przemysłowa na świecie. Polska była głównym krajem partnerskim tegorocznych targów, które odbyły się w dniach 24–28 kwietnia. Motywem przewodnim wystawy było hasło „Integrated Industry – Creating Value”. Blisko 6,5 tysiąca wystawców z 70 krajów zaprezentowało wiele nowinek technicznych. Wśród nich znalazł się innowacyjny pięciofazowy napęd elektryczny z silnikiem indukcyjnym opracowany przez naukowców z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG.

    Zaprezentowany na polskim stoisku napęd wykorzystuje bezczujnikowe multiskalarne sterowanie prędkością obrotową, opracowane przez zespół naukowy z Katedry Automatyki Napędu Elektrycznego – w przygotowywaniu jest zgłoszenie patentowe tego rozwiązania. Z kolei projekt pięciofazowego silnika powstał w Katedrze Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych – zgłoszenie projektu wynalazczego zostało zarejestrowane w Zespole Rzeczników Patentowych PG pod numerem 9/17. Opracowanie koncepcji i prototypu nowego napędu zostało dofinansowane w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki.

    Innowacyjny pięciofazowy napęd elektryczny charakteryzuje się szeregiem parametrów technicznych, które odróżniają go od stosowanych tradycyjnie napędów trójfazowych. Główne zalety to możliwość pracy napędu z uszkodzonymi fazami stojana silnika oraz znacząco większy (o ok. 15 proc.) moment obrotowy. Ta ostatnia cecha sprawia, że nowy typ napędu idealnie nadaje się do zastosowań w pojazdach elektrycznych. Prace badawczo-rozwojowe w tym zakresie związane są z dynamicznym rozwojem elektromobilności, czyli wykorzystaniem pojazdów z napędem elektrycznym.

    Wydział Elektrotechniki i Automatyki nawiązał współpracę z przedsiębiorstwem H. Cegielski – Poznań SA (HCP), które jest zainteresowane wspólnym wdrożeniem nowego napędu w polskich samochodach elektrycznych. Pierwszym efektem tej współpracy jest sfinansowanie przez spółkę obudowy prototypu silnika pięciofazowego oraz jego prezentacja na targach w Hanowerze. Umowa WEiA z HCP przewiduje również wspólne prace badawczo-rozwojowe w Laboratorium LINTE^2.

Galeria zdjęć