Katedra Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych

Katedra prowadzi badania naukowe w następujących obszarach: energoelektronika, maszyny elektryczne i napędy elektryczne, komputerowe metody analizy i syntezy układów energoelektronicznych i elektromechanicznych, oprogramowanie komputerowe do symulacji układów energoelektronicznych i elektromechanicznych, komputerowe wspomaganie projektowania maszyn elektrycznych, modelowanie wibroakustyczne maszyn elektrycznych, diagnostyka elementów półprzewodnikowych, układów energoelektronicznych i elektromaszynowych, kompatybilność elektromagnetyczna układów energoelektronicznych. Katedra szeroko współpracuje z zagranicznymi podmiotami przemysłowymi i akademickimi, m.in. realizując wspólne projekty w programach ramowych Unii Europejskiej. W latach 2006-2009 Katedra brała m.in. udział w realizacji projektów MOET (More Open Electrical Technologies) i PREMAID (PREdictive MAIntenance and Diagnostics of traction power trains).

Działalność dydaktyczna obejmuje nauczanie podstaw elektroniki i energoelektroniki, podstaw techniki cyfrowej i mikroprocesorowej, maszyn elektrycznych, cyfrowego przetwarzania sygnałów, sterowania cyfrowego, sterowników programowalnych, programowania obiektowego, komputerowego wspomagania projektowania urządzeń elektromechanicznych, kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń energoelektronicznych, przemysłowych układów zasilania, mechatroniki pojazdów i wielu innych przedmiotów.

Oferta dla przemysłu w zakresie prac badawczych

• prace badawcze i badawczo-rozwojowe dotyczące sterowania układami energoelektronicznymi i napędowymi
  • prace badawcze i badawczo-rozwojowe dotyczące diagnostyki układów energoelektronicznych i elektromaszynowych w czasie rzeczywistym
    Katedra Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych
    Badania układu do pomiaru napięcia nasycenia kolektor-emiter tranzystorów IGBT w module falownika trakcyjnego dużej mocy koncernu Alstom Transport (koncepcja i wykonanie płytki pomiarowej – KEME)

• modelowanie i badania symulacyjne maszyn elektrycznych
  • modelowanie i badania symulacyjne układów napędowych i energoelektronicznych
    Katedra Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych
    Symulator TCad 7.0 dla układów energoelektronicznych i napędów elektrycznych (opracowany i rozwijany w KEME)

• badania dotyczące optymalizacji konstrukcji specjalnych maszyn elektrycznych

Oferta dla przemysłu w zakresie prac projektowych i konstrukcyjnych

• projektowanie układów energoelektronicznych i konstruowanie prototypów
    Katedra Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych
    Prototyp falownika trójpoziomowego (opracowanie i wykonanie KEME)

• projektowanie układów automatyki przemysłowej ze sterowaniem opartym na sterownikach programowalnych lub mikrokontrolerach
  • projektowanie układów sterowania z procesorami sygnałowymi i programowalnymi układami logicznymi
    Katedra Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych
    Karta z procesorem sygnałowym TMS320C6713 i układem FPGA Cyclone 3 (opracowanie i wykonanie KEME)

• projektowanie obwodów drukowanych
    Katedra Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych
    Projekt obwodu drukowanego karty z procesorem sygnałowym TMS320C6713 i układem FPGA Cyclone 3 (opracowanie KEME)

• wizualizacje i animacje urządzeń i systemów elektrycznych i mechanicznych
    Wizualizacja 3D przekładni KPA75

Oferta dla przemysłu w zakresie analiz i doradztwa

Oferta dla przemysłu w zakresie ekspertyz, pomiarów i diagnostyki

• ekspertyzy w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń energoelektronicznych
  • ekspertyzy uszkodzeń transformatorów energetycznych
  • pomiary drgań i hałasu maszyn elektrycznych i innych urządzeń elektromechanicznych.
    Katedra Energoelektroniki i Maszyn ElektrycznychKatedra Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych
    Bezdotykowy pomiar drgań silnika za pomocą wibrometru laserowego(z lewej) i wizualizacja odkształceń stojana maszyny elektrycznej (Laboratorium Wibroakustyki KEME)

Oferta dla przemysłu w zakresie kursów i szkoleń

• kursy i szkolenia w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń energoelektronicznych.
  • kursy komputerowego wspomagania projektowania na bazie oprogramowania użytkowego opracowanego w języku Visual C++ , Opera3D, Autodesk Inventor, AutoCAD, 3Dstudio MAX;
    Wizualizacja modelu 3D silnika asynchronicznego

Przykłady wykonanych prac dla przemysłu i wdrożeń

• liczne opracowania automatyki systemów zasilania różnorodnych obiektów przemysłowych, handlowych i użyteczności publicznej
  • prace badawczo-rozwojowe dotyczące diagnostyki falowników trakcyjnych (dla koncernu Alstom Transport SA)